Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Lygnens PBP

maj 12, 2024 @ 09:00 - 13:30

Anmälda

Tomas SzulcBjörn TuvestadJörgen StadlerMarko StrubeSeb LinkeFolke HagbergPeter Olofsson
Anders Eric SchleifsteinPeter JonssonMagnus JohanssonMagnus Olssonchristian von corswantFelix Schleifstein
Anmälda: 13 / ∞

Träning: Landsvägscykling
Passtyp: Distans 99 – 116 km

Startplats: Preem
Fika i Bollebygd vid Cirkle K alternativ macken i Hällningsjö.

Grupp Grön
Bana: https://ridewithgps.com/routes/42745574
Passledare:
Hjälpryttare:
Info från passledaren:

Grupp Gul
Bana:
https://ridewithgps.com/routes/42745574
Passledare: Peter Jonsson
Hjälpryttare:
Info från passledaren:

Grupp Röd
Bana: https://ridewithgps.com/routes/42755664
Passledare:
Hjälpryttare:
Info från passledaren:

Vid träning med klubben gäller följande regler.
• Godkänd cykelhjälm skall användas.
• Cykeln skall ha ett fungerande bromssystem.
• Vid cykling i mörker skall belysning finnas och gärna reflexväst.
• Vid klubbens normala gruppcykling är inte tempostyre tillåtet.
• Vi följer gällande trafikregler
• Passledarens direktiv skall följas
• Ladda gärna ner appen 112

Läs gärna igenom klubbens träningspolicy oavsett om ni är ny eller gammal i klubben.

Detaljer

Datum:
maj 12, 2024
Tid:
09:00 - 13:30
Evenemang Kategorier:
,

Arrangör

Lygnens Venner
E-post
webmaster@lvg.nu
Visa Arrangör-webbplats

Plats

Preem
Margretebergsgatan 2
Göteborg, Sweden
+ Google Map

4 reaktioner till “Lygnens PBP”

  1. Jag kan bara hålla med CG. Vi blev 14 till start från Preem vi delade oss i två grupper som sammanstrålade vid Öis gården. Där delade vi återigen i 2 grupper en med gulfart och en med gulröd fart. Jag tror vi blev 8 i gul och 6 i gulröd. Gula gruppen tuffade på utan problem mot Bollebygd där vi inte körde ned till rondellen utan tog till höger mitt i backen mot kulla. Det var en för mig ny väg som var mycket fin.
    Vi stannade en kort stund I Hällingsjö för energintag och körde sedan vidare mot Göteborg. Gruppen delades i Mölndal där en del körde västerut för att kanske ta en fika på Steinbrenner och vi andra körde österut. Vi syns på onsdag för lite intervaller.
    //Peter

  2. Vi i sub 9 har också haft en väldigt trevlig dag på cykeln idag. Vi mötte några från de andra grupperna på Circle K i Bollebygd och på Steinbrenner i Mölndal. Kul!

    Jag passar på och skriver här om ett förslag till något cykelrelaterat, fast mer för återhämtning än för ansträngning. Efter cykelpasset söndag 19 maj är vi nämligen några som kommer titta på en spännande bergsetapp av Giro d’Italia! Det är den här:

    https://www.giroditalia.it/tappe/tappa-15-del-giro-ditalia-2024-manerba-del-garda-livigno-mottolino/

    Jag har bokat på Glenn Sportsbar Frölunda torg kl. 16:00. Hoppas vi blir många! Jag vill gärna att ni skickar sms till mig, ni som kommer. Gör det inom ett par dagar: 0739740286.

    Vi ses nästa vecka! Hälsningar,

    Dario

Lämna ett svar