- This event has passed.
Västra Hagenrundan från Hede Station
januari 12 2025 @ 10:00 - 14:00
Anmälda: 9 / ∞
Träning: Vintercykling, 70 km
Startplats: Hede station
Bana: Västra Hagen rundan från Hede Station
Passledare:Lars-Inge Kjörnsberg
Detta är ett vintercyklingspass. Läs här vad det innebär.
Vid träning med klubben gäller följande regler.
• Godkänd cykelhjälm skall användas.
• Cykeln skall ha ett fungerande bromssystem.
• Vid cykling i mörker skall belysning finnas och gärna reflexväst.
• Vid klubbens normala gruppcykling är inte tempostyre tillåtet.
• Vi följer gällande trafikregler
• Passledarens direktiv skall följas
• Ladda gärna ner appen 112
Läs gärna igenom klubbens träningspolicy oavsett om ni är ny eller gammal i klubben.
4 reaktioner till “Västra Hagenrundan från Hede Station”
Lämna ett svar
Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.
Välkomna till klassiska Västra Hagenrundan! Jag gissar att det är 12-13 gången vi kör denna vinterrunda. I år knappa 7 mil, en hel del upp och ned, många grusavsnitt men inte brutalt branta eller långa motlut. Som vanligt kommer vi att bjuda på sol här nere i södra distriktet, dock kan det bli rejält halt efter tre dagars kommande frost på nu våta vägbanor, så det är med all säkerhet dubbdäck som gäller på söndag. Idag provkörde Mats G och jag rundan och på förmiddagen inne i Kungsbacka var det svartis och rejält glatt.
På rundan gör vi ett kort fikastopp halvvägs, hemma hos mig i V Hagen. Jag grejar kaffe, varm saft och fikabröd mot ett litet självkostnadspris, så viktigt att ni anmäler er så att jag vet hur många bullar som skall köpas in!
Samling 09.45 för säkerhetsgenomgång vid Hede Station Öst och 10.00 rullar vi iväg. Räkna med knappa tre timmars cykling och så klart kanonfika på ICA Maxi Hede efteråt!
Välkommen!
Lars-Inge
Eder guide i det södra soliga distriktet
Rapport från södra distriktet inför morgondagens Västra Hagenrunda efter rekande med bil här på kvällen:
* Torra vägbanor, endast isigt på 3-4 ställen där vatten runnit över vägen.
Jag tar med mig ett extra framhjul med dubbdäck, men räknar med att inte behöva använda det, utan kommer att köra med mina vanliga feta 44 mm Vittoria Mezcal graveldäck.
Det verkar bli -4 vid starten och 0 grader vid målgång och strålande sol – så klart i södra distriktet!
Välkomna!
Lars-Inge eder guide i det södra distriktet
Fantastiskt engagemang! Bra rapport, ses imorrn /Staffan
Hela 10 pers mötte upp till starten vid Hede Station trots -6 grader. Vi befarade hala vägbanor, speciellt då man sladdade omkring i varenda rondell när man körde bilen till starten, men att cykla var faktiskt inga större problem, bra fäste förutom vid en handfull ställen där det runnit vatten över vägen.
Halvvägs gjorde vi ett snabbstopp hemma hos mitt för kaffe/bulle och efter det lyste solen ännu mer här nere i södra distriktet. Bra cyklat av allihop, ordning&reda och inga tillbud – precis som det ska va!
Nu tackar jag för årets vintercykling och byter ut detta mot sommar och korta ben&armar på andra sidan jordklotet/Nya Zealand. Den 22 februari startar jag Det Storta Stolleprovet/ Tour Aotearoa/ Tour Nya Zealand, en liten nätt tur på 301 mil…
Vill ni följa mig hittar ni länken på min GPS-tracker inom kort på mitt Instagram li.cykelresor.
Tack för idag!
Lars-Inge
Eder Guide i det södra soliga distriktet