Forum för spontana aktivitet
Ska du ut på en runda och vill ha sällskap av någon i klubben eller är du intresserad av ett motionslopp och vill ha sällskap, ta då tillfället i akt att publicera rundan i detta forum.
MyWhoosh - 9/8 kl 18:00
Citat från strålis den augusti 7, 2023, 14:51Jag vill slå ett litet slag för MyWhoosh, den virtuella cykeltränsingsapplikationen som drivs och utvecklas i samarbete med UAE Team Emirates och är ett alternativ till Zwift. Zwift kostar 15 USD/månad vilket blir ca 1 900 kr/år. MyWoosh är i dagsläget gratis, och till på köpet så finns prispengar att hämta för den starke cyklisten som placerar sig i pristävlingar. Satsningen är rejäl och i mitten av av april anordnades en serie tävlingar med total prissumma på 1 miljon dollar. Dessa slantar fördelas på de starkaste cyklisterna, men även för de vekare cyklisterna som jag tillhör, finns det möjligheter att vinna ett och annat. Prova gärna ni som har en "smarttrainer" hemma. Jag kommer att köra på denna lösning framför Zwift tills vidare.
Jag kommer i det regniga vädret som vi har denna vecka att köra MyBunch - Bogota City med start Onsdag kl 18:00. Planen är att köra 26,4 km i 32 km/h. Om det är någon annan som kör virtuellt och har lust att haka på så kör är det bara att höra utav dig om du har något problem med att komma igång. Skriv gärna om ni är intresserade av att haka på!
Jag vill slå ett litet slag för MyWhoosh, den virtuella cykeltränsingsapplikationen som drivs och utvecklas i samarbete med UAE Team Emirates och är ett alternativ till Zwift. Zwift kostar 15 USD/månad vilket blir ca 1 900 kr/år. MyWoosh är i dagsläget gratis, och till på köpet så finns prispengar att hämta för den starke cyklisten som placerar sig i pristävlingar. Satsningen är rejäl och i mitten av av april anordnades en serie tävlingar med total prissumma på 1 miljon dollar. Dessa slantar fördelas på de starkaste cyklisterna, men även för de vekare cyklisterna som jag tillhör, finns det möjligheter att vinna ett och annat. Prova gärna ni som har en "smarttrainer" hemma. Jag kommer att köra på denna lösning framför Zwift tills vidare.
Jag kommer i det regniga vädret som vi har denna vecka att köra MyBunch - Bogota City med start Onsdag kl 18:00. Planen är att köra 26,4 km i 32 km/h. Om det är någon annan som kör virtuellt och har lust att haka på så kör är det bara att höra utav dig om du har något problem med att komma igång. Skriv gärna om ni är intresserade av att haka på!
Citat från strålis den augusti 9, 2023, 16:53Ingen som hakar på. Vädret är förvisso bättre, men långt ifrån bra så om en timme så kör vi. Om någon dyker upp så får ni gärna smycka er i lite lätt Lygnarstuk i svart och gult, även om exakt match inte finns där. Jag ser ut såhär i alla fall på MyWhoosh.
Ingen som hakar på. Vädret är förvisso bättre, men långt ifrån bra så om en timme så kör vi. Om någon dyker upp så får ni gärna smycka er i lite lätt Lygnarstuk i svart och gult, även om exakt match inte finns där. Jag ser ut såhär i alla fall på MyWhoosh.
Citat från andale den augusti 12, 2023, 16:18Tack för tipset! Jag har skaffat ett MyyWhoosh-konto och precis kört en Workout, eller rättare sagt jag körde halva. Min egen motivation räckte inte längre, men appen fungerade alldeles utmärkt så länge jag höll på. Ska prova de andra möjligheterna också vad det lider. Lite irriterande vid skapandet av kontot att man inte fick vara född före 1970-01-01. Det gick dock att ändra sedan inne på profilen.
Tack för tipset! Jag har skaffat ett MyyWhoosh-konto och precis kört en Workout, eller rättare sagt jag körde halva. Min egen motivation räckte inte längre, men appen fungerade alldeles utmärkt så länge jag höll på. Ska prova de andra möjligheterna också vad det lider. Lite irriterande vid skapandet av kontot att man inte fick vara född före 1970-01-01. Det gick dock att ändra sedan inne på profilen.